Νέος ιστότοπος για το σχολείο

Ξεκίνησε η πιλοτική λειτουργία του ΝΕΟΥ ιστότοπου για το 6ο ΓΕΛ Ζωγράφου. Είναι διαθέσιμος στη διεύθυνση:

6lyk-zograf-new.att.sch.gr

Ο ιστότοπος που λειτουργούσε μέχρι σήμερα (24-08-2023) θα πάψει να ανανεώνεται και θα παραμείνει για λόγους αρχείου – για όσο διάστημα λειτουργεί ο νέος ιστότοπος πιλοτικά. Μετά από αυτό το διάστημα θα αντικατασταθεί.

Λειτουργία του Σχολείου κατά τους θερινούς μήνες – Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση  και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στα Δ.Ι.Ε.Κ., έτους 2023.

Κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο το σχολείο θα λειτουργεί κάθε Τετάρτη από ώρα 8:30 μέχρι 14:00.

Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (από Παρασκευή 7 Ιουλίου 2023 και ώρα13:00 μ.μ. μέχρι Δευτέρα 17 Ιουλίου 2023 στις 24:00μ.μ..)

Για οποιαδήποτε πληροφορία, υποστήριξη, ακόμα και χρήση υπολογιστή που τυχόν δεν διαθέτουν, οι υποψήφιοι θα μπορούν να απευθύνονται στο σχολείο, τα οποίο θα είναι ανοιχτό για το σκοπό αυτό την Τετάρτη 12-7-2023 και τη Δευτέρα 17-7-2023.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Από τις 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 07:00 έως και τις 07 Ιουλίου 2023 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Δημιουργία κωδικού ασφαλείας υποψηφίων ΓΕΛ για την υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ έτους 2023

Από την Δευτέρα 19 Ιουνίου μέχρι και την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) οι παρακάτω υποψήφιοι:

• Όσοι  έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2023, και κατέχουν ή αποκτούν απολυτήριο (οι υποψήφιοι ΓΕΛ), προκειμένου στη συνέχεια να υποβάλουν Μ.Δ. για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Π.Μ.Δ. για την εισαγωγή τους σε δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.). Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που κάποιος υποψήφιος υποβάλει Μ.Δ και Π.Μ.Δ. ο προσωπικός κωδικός ασφαλείας (password) θα είναι ο ίδιος.
  • Όσοι απόφοιτοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ τα έτη 2021 ή 2022, διεκδικώντας φέτος το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, προκειμένου να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο. Επισημαίνεται ότι οι απόφοιτοι που είναι υποψήφιοι για το 10%, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση. Οι υποψήφιοι αυτοί δεν έχουν τη δυνατότητα ή δικαίωμα να εξεταστούν ξανά σε ειδικό μάθημα ή στα αγωνίσματα για τα ΤΕΦΑΑ, αλλά συνυπολογίζονται τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση.
  • Οι τελειόφοιτοι των Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) έτους 2023 που δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις αλλά επιθυμούν να υποβάλλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για την εισαγωγή τους σε δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.).

Έναρξη Πανελλαδικών Εξετάσεων Ειδικών και Μουσικών Μαθημάτων